Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
اخبار حقوقی: برنامه ها و اهداف استاد عبدالله سمامی (یکشنبه, 18 اسفند 1392 16:31)
اخبار حقوقی: اعسار چیست؟ (سه شنبه, 17 بهمن 1391 19:27)
اخبار حقوقی: طی حکمی از سوی مدیرعامل باشگاه استقلال؛ (شنبه, 14 بهمن 1391 21:44)
اخبار حقوقی: بزرگي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران عنوان كرد: (شنبه, 07 بهمن 1391 20:23)
گروه وکلای پارسیان را در گوگل محبوب کنید
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
  • اخبار عمومی

  • اخبار صنفی

دانستنی های داوری

 

موضوع داوری و حل اختلافات از مسیر حکمیت موضوعی است که سابقه طولانی داشته و تقریبا در تمام جوامع مردم بر آن بوده اند که خارج از حیطه نظام قضایی به حل مشکلات خویش اقدام کنند و امروزه نیز در عرصه داخلی و بین المللی داوری حلال بسیاری از اخلافات جزیی و کلی می باشد.

در این مجال بر آن نیستم که داوری و محاسن و ابعاد گوناگونی آن را تشریح کنم بلکه به جهت مواجهه با برخی کاستی ها در ارجاع امر به داوری که ناشی از عدم اشراف به چارچوب های قانونی است مروری به آن بخش از آیین دادرسی در امور مدنی ایران در بخش داوری خواهم داشت که ان شاء الله در کاهش ناملایمات موثر افتد و ارجاع به داوری برای رفع اختلاف خود مشکل جدیدی برای مردم نشود :

 

 

1- بنابرماده 454 کلیه اشخاصی که اهلیت اقامه دعوا دارند می توانند با تراضی یکدیگر منازعه خود را در هر مرحله ای که باشد به داوری ارجاع کنند.

 

2- درتبصره ذیل ماده 650 آمده است که داورها باید از اشخاصی انتخاب شوند که مقیم حوزه دادگاه استانی که دعوی در آن جا مطرح است باشند و لکن نکته حائز اهمیت نظریه کمیسیون مشورتی حقوق مدنی است که درتاریخ 6 / 3 / 1349 ابراز داشته است که این شرط ناظربه انتخاب داور از سوی دادگاه است و منصرف از انتخاب داور به تراضی اصحاب دعوی است .

 

3- قانونگذار درماده 456 به نکته مهم دیگری توجه داده است که کمتر مورد دقت قرار می گیرد و آن این است که در مورد معاملات و قراردادهای واقع بین اتباع ایرانی و خارجی تا زمانی که اختلافی ایجاد نشده است طرف ایرانی نمی تواند به نحوی از انحاء ملتزم شود که درصورت بروز اختلاف حل آن را به داور یا داورانی ارجاع دهد که آنان همان تابعیتی را دارند که طرف معامله دارد .

 

4- بعضا مشاهده می شود که افرادی با طرف های دولتی قرارداد امضا می کنند و در آن تراضی می کنند که درصورت اختلاف حل آن را به داوری ارجاع می دهند در صورتی که باید بدانیم مطابق ماده 457 ارجاع دعاوی راجع به اموال عمومی و دولتی به داوری پس از تصویب هیت وزیران و اطلاع مجلس صورت می گیرد . و در مواردی که طرف دعوا خارجی باشد تصویب مجلس نیز ضروری است .

 

5- آن چه که در زمان تعیین داور از اهمیت برخوردار است این که باید موضوع و مدت داوری و نیز مشخصات طرفین و داور بطور شفاف باید آورده شود. درصورتی که تعیین داور بعد از بروز اختلاف باشد موضوع باید به طور روشن مشخص و مراتب به داور ابلاغ شود .

 

6- هر گاه طرفین معامله به ارجاع داوری هنگام اختلاف تراضی کرده باشند ولی هنگام اختلاف به دلیلی انتخاب داور نکنند و در تعیین داور به دادگاه یا شخص ثالث هم محول نشده باشد یک طرف می تواند با تعیین داور خویش و معرفی به طرف مقابل از طریق اظهار نامه رسمی درخواست تعیین داور کند . در این صورت پس از گذشت 10 روز از ابلاغ اظهار نامه ذی نفع می تواند حسب مورد برای تعیین داور به دادگاه مراجعه کند .

 

7- هر گاه داوری که در تعیین آن تراضی طرفین صورت گرفته ولی به دلیلی داوری را نپذیرد و به شخص دیگری هم تراضی نداشته باشند رسیدگی به اختلاف در صلاحیت دادگاه می باشد .

 

8- اشخاص ذیل نمی توانند داور باشند ولو به رضایت اصحاب دعوا :1- اشخاصی که فاقد اهلیت قانونی هستند .2- اشخاصی که به موجب حکم دادگاه از داوری محروم شده اند .3- کلیه قضات و کارمندان اداری شاغل در محاکم قضایی .

 

9- بعد از تعیین داور طرفین نمی توانند وی را عزل کنند مگر با تراضی .

 

10- رعایت این اصل که باید رای داور موجه و مدلل باشد آری اجتناب ناپذیر است . یعنی داور نباید کلی رای بدهد .

 

11- توجه شود که به موجب تبصره ماده 484 درمواردی که طرفین ملزم شده اند به ارجاع اختلاف به داوری اگر مدت معین نشده باشد مدت آن سه ماه و ابتدای آن روز ابلاغ انجام داوری به داوران می باشد .که با توافق طرفین قابل تمدید می باشد .

 

12- قابل توجه داوران این که اگر طریق خاصی برای ابلاغ رای داور پیش بینی نشده باشد داور مکلف است رای خود را به دفتر دادگاه دادگاه ارجاع کننده یا دادگاه صالح تسلیم کند .

 

13- درصورت رد کلی یا بخشی از رای داوری از سوی طرفین آن رای در قسمت مردود بلااثر خواهد شد .

 

14- تصحیح رای داور قبل از انقضای مدت داوری با داور است و پس از آن تا پایان مهلت اعتراض به درخواست طرفین یا احدی از ایشان است .

 

15- رای داور براساس ماده 489 باطل است :1- مخالف قوانین موجد حق باشد . 2- نسبت به مطلبی که موضوع داوری نبوده رای صادر شده باشد. 3- داور خارج از حدود اختیارات خویش رای صادر نموده باشد . 4- رای پس از انقضای مدت داوری صادر و تسلیم شده باشد . 5- رای بوسیله داورانی صادر شده باشد که مجاز به صدور رای نبوده اند 6- قرارداد رجوع به داوری بی اعتبار بوده باشد7- رای داور با آن چه در دفتر املاک یا بین اصحاب دعوا در دفتر اسناد رسمی ثبت شده و دارای اعتبار قانونی است مخالف باشد .

 

16- هریک از طرفین می توانند ظرف 20 روز بعد از ابلاغ رای داور از دادگاهی که دعوا را ارجاع داده است یا دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد حکم به بطلان رای داور را بخواهد .

منبع : وب سایت دكتر مرتضي بهشتي